Иако се можда чини очигледно да пјешачење кроз шуму или планинарење може очистити ум, тијело и душу, наука сада открива да планинарење заправо може промијенити ваш мозак … на боље!
Пјешачење у природи може зауставити негативне и опсесивну мисли.
Осим готово тренутног осјећаја мира и задовољства који прати вријеме на отвореном, пјешачење у природи може смањити прекомјерно размишљање.
Многи од нас често се нађу у “конзумирању” негативних мисли, што нас одводи од уживања у садашњем тренутку, у најбољем случају, и води нас на пут до депресије и анксиозности у најгорем случају.
Но, недавна студија објављена у “Proceedings of National Academy of Sciences” открила је да провођење времена у природи увелике смањује те опсесивне, негативне мисли.
За провођење ове студије, истраживачи су упоредили учеснике истраживања који су пјешачили кроз урбани или природни околиш.
Открили су да они који су ходали 90 минута у природном окружењу доживјели ниже нивое фокусирања на негативне ствари и такође смањене неуронске активности у субгенуалном префронталном кортексу, подручју мозга везаном за душевне болести.
Они који су прошли кроз урбани околиш, међутим, нису доживјели ниже разине фокусирања на негативне ствари.
Научници тврде да повећана урбанизација уско корелира с повећаним случајевима депресије и других менталних болести.
Одвајајући вријеме да се редовно уклонимо из урбаним срединама и проведемо више времена у природи, може имати велике користи на наше психичко (и физичко) благостање.
Планинарење је вријеме када нисте повезани с технологијом и потиче креативно рјешавање проблема
Студија проведена од стране психолога Рут Ен Ачлија и Давид Л. Стрyера открила је да се креативно рјешавање проблема може драстично побољшати одспајањем са технологијом и поновног повезивања с природом.
Судионици овог истраживања су отишли са руксацима кроз природу у трајању око 4 дана, и за то вријеме се нису смјели користити било коју технологију.
Они су били замољени да обављају задатке који захтијевају креативно размишљање и сложен проблем рјешавања, а истраживачи су открили да су се њихове перформансе рјешавања проблема и задатака побољшале за 50% након овог “tech-frее” планинараног излета.
Истраживачи ове студије су напоменути да су и технологија и урбана шума невјеројатно деструктивне, стално захтијевајући пажњу и спречавају нас да се усредоточимо, и тиме могу смањити наше когнитивне функције.
Лијепо дуго пјешачење, без технологије, може смањити ментални умор, смирити ум и потакнути на креативно размишљање.
Планинарење на отвореном може смањити АДХД код дјеце
Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) је све више и више заједнички називник међу дјецом. Дјеца која имају АДХД имају потешкоће са контролом импулса и усредоточен боравак, они се ометају лако, и претјерано су хиперактивна.
Док одгајање дјеце која имају АДХД може бити тешко за родитеље, уобичајено рјешење је опредјељивање за лијекове на рецепт – може донести више зла него добра, посебно када природно рјешење може бити једнако добро.
Студија проведена од стране Frances E Kup, PhD, i Andrea Faber Taylor, dr.sc., показала је да излагање дјеце с АДХД-ом “зеленим” активностима на отвореном смањује симптоме АДХД-а значајно.
Пјешачење у природи је добра вјежба и оснажује мозак
Ми већ знамо да је вјежбање фантастично за наше цјелокупно здравље. Планинарење је изврстан начин да се потроши између 400-700 калорија по сату, овисно о дужини и тежини пјешачења, но лакше је за зглобове од осталих активности као што је нпр. трчање.
Истраживачи са University of British Columbia открили да аеробна тјеловјежба повећава волумен хипокампуса – дио мозга који је повезан с просторним и епизодним памћењем – код жена у доби од 70. година старости.
Такве вјежбе не само да побољшавају губитак памћења, већ помажу у спријечавању губитак памћења, исто тако
Истраживачи су такође открили да тјеловјежба може смањити стрес и анксиозност, потакнути самопоштовање и пустити ендорфине. Многи људи узимају лијекове да ријешили сваки од тих проблема, али рјешење за ове болести може бити пуно једноставнија него што мислите!
Како можете почети почети са планинарењем?
Срећом, планинарење је један од најједноставнијих и најјефтинијих спортова у који се можете укључити, и може имати велике користи за цијелу обитељ, укључујући и баке!
Почните са малим удаљеностима и тестирајте своје способности. Учините оно што вам паше – и ако то значи само ходање по стази у парку, то је у реду.
Свака вјежба на отвореном је боље него ништа. Можете једноставно пронаћи карте стаза око свог дома на интернету, а има доста апликација паметних телефона који би вам могли помоћи.
Но препоручујемо искључити телефон док планинарите, ипак, тако да можете добити највише користи од пјешачења (иако може бити добро са носите мобител са собом у случају нужде).
Побрините се да имате неке добре чврсте планинарске ципеле, шешир и боцу с водом, и бити сигурни да имате слојевиту одјећу, тако да можете скинути одјећу и једноставно се загријати и охладити.
Крените на излет!
Извор: www.novi-svjetski-poredak.com/