КАРАКАЈ – СПАЛИОНИЦА ОПАСНОГ ОТПАДА
Данас, 17. фебруара, 2020. године, смо учествовали на Јавној расправи на нацрт Студије утицаја на животну средину за пројекат постројења за термички третман опасног отпада у Каракају.
На Јавној расправи су, поред представника ПЕУ Корак, учествовали и представници надлежног Министарства екологије Владе Републике Српске, представник Градске управе Града Зворника, представник инвеститора (www.medicotp.com), представник производјача опреме за спаљивање (www.ewt.rs), представник УР Бистро, као и наше колеге из Центра за животну средину из Бање Луке, представници Мјесних заједница Улице и Јардан.
Једноставним ријечником објашњено, у питању је спалионица опасног/инфективног медицинског отпада, на парцели у Каракају (приближно, прекопута улаза у круг предузећа “Алумина”; код “Металног” и гасне станице “Гиље Гас”).
До сада се инфективни медицински отпад из Српске и Србије извозио у Беч на спаљивање, али ће од краја 2020. извоз бити онемогућен.
У питању је прва спалионица овог типа (за инфективни медицински отпад) у Српској, БиХ, Србији и земљама у окружењу.
У наредних 30 дана могуће је слање примједби, сугестија и сл. свих заинтересованих страна (удружења, грађани, Град Зворник и сл.) на адресу Министарства екологије.
Конструктивна порука и сугестија ПЕУ Корак представницима Министарства екологије и представницима инвеститора, за сада, била је да су градјани генерално неповјерљиви и према инвеститорима и према институцијама, нарочито када су овакви пројекти у питању, те да уколико се и буде ишло са реализацијом овог пројекта, да се испред саме спалионице постави семафор са индикаторима нивоа загађења (да ли је испод или изнад дозвољеног), како би грађани могли и уживо да прате параметре чиме би у сваком тренутку били сигурни да ли су или нису изложени загађењу.
Капацитет спалионице је 4 тоне отпада на дневном нивоу.
Електронска адреса за слање примједби и сугестија: [email protected]
или физички на:
Влада Републике Српске
Министарство екологије
Трг Републике Српске 1,
Бања Лука
Нацрт Студије утицаја на животну средину доступан је на следећем ЛИНК-у.
У наредном периоду наставићемо да се бавимо овом темом у интересу грађана и чланова нашег удружења.