Са аспекта заштите здравља наших суграђана и животне средине, те будућности Града Зворника и регије, немјерљиво важна и значајна одлука надлежног Министарства коју поздрављамо!
Овом приликом захваљујемо се свим групама и појединцима који су дали свој допринос у претходном периоду: Центру за животну средину из Бање Луке, професору др Александру Јововићу са Универзитета у Београду, Градској управи Града Зворника и многим другима, укључујући и наше суграђане!
Центар за животну средину поздравља одлуку о заустављању изградње спалионице опасног отпада у Зворнику која би довела до немјерљиве штете по здравље становника ове општине, као и по животну средину. Ово постројење неће бити изграђено, јер је Министарство за просторно уређење, грађевинарства и екологију Републике Српске одбило захтјев фирме за изградњу након утврђених недостатака који пројекат чине неоснованим за наставак процедуре.
“Главни разлог одбијања захтјева јесте предвиђена локација спалионице у насеље Каракај које броји 2.828 становника. У непосредној близини парцеле коју је инвеститор намијенио за изградњу објекта, налази се фабрика глинице Алумина у склопу које се налази вртић, неколико привредних субјеката, бројне куће од којих је најближа на 150 метара удаљености од предвиђене спалионице, школа и бензинска пумпа”, наводе из Центра за животну средину.
Велики број удружења, појединаца и стручњака упутило је примједбе на поменути пројекат надлежном министарству, и како истичу из Планинарско еколошког друштва Корак, које је међу покретачима иницијативе за заустављање овог пројекта, донесеном одлуком су задовољни.
“С обзиром на све околности које су пратиле пројекат, а узимајући у обзир и стручна мишљења на пројекат која смо упутили Министарству у сарадњи са другим организацијама и појединцима, задовољни смо одлуком и захваљујемо се свим ангажованим удружењима, групама и појединцима који су препознали значај ове теме по здравље наших суграђана и будућност нашег града и цијеле регије те дали свој допринос у остваривању циљева од заједничког општег интереса”, саопштили су из ПЕУ Корак.
Марко Мимић из Спортског риболовног удружење “Бистро” Зворник истиче да је подручје Каракаја већ довољно угрожено аеро загађењем, фабриком глинице Алумина, веома фреквентним саобраћајем те градском депонијом на обали Дрине.
“За нас, као удружење риболоваца, велики проблем би биле и отпадне воде које би доспевале у Дрину. Са друге стране, као грађанима, неприхватљиво је било да се такав један објекат гради у непосредној близини вртића, насеља и мегамаркета. У мору еколошких проблема ово је једна мала победа, пре свега победа здравог разума. Да ли је привремена или не то остаје да видимо. Време је пред нама, а и ми смо ту да покушамо нашој деци сачувати бар мало онога што смо наследили”, казао је Мимић.
Центар за животну средину од почетка је пратио развој ситуације везано за овај пројекат, а представници организације су изнијели и примједбе на пројекат на јавној расправи која је одржана у марту у Зворнику.
“Босна и Херцеговина тренутно на својој територији нема пријављених спалионица отпада, па је овај пројекат био пионирски покушај увођења рјешења за проблем отпада. Драго нам је да је дошло до реакције грађана Зворника и јавности који су показали свјесност о штетности оваквих пројеката. Спалионице су застарјели системи које су се небројено пута показале још већом пријетњом од депонија, поготово у неразвијеним срединама које немају капацитета да регулишу загађење из истих. Такав је случај и сада, јер у држави не постоји институција која врши мјерења опасних материја из издувних гасова спалионице, што је предуслов за одговарајући надзор и праћење”, истакла је Милица Кончар из Центра за животну средину.
Инвеститор МЕДИЦ ОТП је у децембру 2019. поднио захтјев за одобравање Студије утицаја на животну средину за пројекат постројења за термички третман опасног отпада у насељу Каракај у граду Зворнику која је стављена на јавних увид од 31. јануара до 31. марта ове године, када је одржана јавна расправа у општини Зворник. На јавној расправи је изражена забринутост за оправданост наведеног пројекта и постављен је велики број питања од којих већина није разријешена, јер сам инвеститор није присуствовао расправи.
Поред бројних организација и удужења из цивилног сектора, коментаре на Студију су доставили Министарство здравља и социјалне заштите РС, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, Републички завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске као и град Зворник те двије мјесне заједнице. Поред тога, приложени су резултати анкете Градске управе Зворник гдје је велики број грађана исказао незадовољство, што представља позитиван примјер дјеловања стручне јавности која се искористила своју експетизу, али и дјеловања локалног становништа које се укључило у овај процес.
ИЗВОР: ba.n1info.com