Када би наглас говорили о природним љепотама Босне и Херцеговине, били би много богатији, те мање би размишљали да одемо негдје друго, заборављајући изворне коријене.
Обично када год говоримо о језерима већина ће обавезно споменути Јабланичко и Борачко језеро. Одакле год да долазите, из којег год дијела наше државе, заправо ништа није довољно далеко за уживање. Свакако са неком минорном сумом новца, можете се провести супер на неком од излета.
Прокошко језеро
Прокошко језеро се налази на планини Враници, недалеко од Фојнице (удаљеност 22км). Претпостављамо, да су многи од вас чули за ову туристичку дестинацију. Ледничко је језеро, те одликује ендемском врстом Човјечјом рибицом, а у језеру је још увијек остао и ендемични примјерак водоземца- тритона. Прокошко језеро је окружено колибама и катунима и представља дио нетакнуте природе. Изразито је богато пастрмком.
Љети је могуће купање! Добро сте прочитали.
Уз језеро можете одмарати у сточарским колибама, гдје ћете бити максимално услужени, имати могућност одмора и добити праве домаће специјалитете као нпр: овчији сир, кајмак, питу, боровнице и купине, хљеб испод сача…
Прокошко језеро је већ годинама туристичка дестинација и посјећено је од стране рибара, планинара, младих људи, парова и породица. Млади људи често кампирају, уживају у љетним данима, крећу се, планинаре, а на крају, дан завршавају пјесмом уз делиције пастрмке и свјежег сира.
Свакако препоручујемо Прокошко језеро као мали рај на земљи!
Рамско језеро
Рамско језеро је умјетно акумулацијско језеро на ријеци Рами у Прозор – Рами на сјеверу дивне Херцеговине. Створено је 1968. године. Како би вам приближили географски Рамско језеро, за све који нису посјетили ово дивно мјесто, удаљено је неких 70-так километара сјеверно од Мостара и 110 км западно од Сарајева. Пошто Босна и Херцеговина јесте специфична због планинског подневља и подручје Рамског језера је ограничено стрмим вијенцем планинских масива Радуше, Макљена, Љубуше и Врана. Вода која долази у језеро је изразито чиста, будући да сливно подручје представља сам почетак Јадранског слијева. Главни вод чини ријека Рама, која извире из два снажна врела југозападно од насеља Варвара. Лијево врело је стално и назива се љетним врелом. Узводно налази се зимско врело које се активира услијед великих падавина и отапањем снијега. Рама је најзначајнија притока ријеке Неретве у коју се, посредством Јабланичког језера, улијева у мјесту Грачац, петнаест километара узводно од Јабланице.
Почетком 2017. године, долина потопљене Горње Раме је изгледала беживотно и подсјећала на пустињске предјеле, истицали су у фебруару ове године на порталу Рама Прозор, који је истовремено и документирао нестварне призоре које је открило исушивање. На фотографијама сте могли угледати трагове некадашње старе калдрме, пута, који води у смјеру идућега мјеста-у пуној акумулацији. Ријеч је о отоку Шкарине. Уз ту калдрму могли су се видјети остаци некадашњих воћњака, гробља, људских остатака и домова.
Мјештани Рамско језеро називају својим бисером. Многи су препознали потенцијал овог босанскохерцеговачког блага, те долазе одмарати, веслати, радити спортске припреме или се купати на Рамској љепотици.
Модрац
Језеро Модрац настало је 1964. године изградњом бране на ријеци Спречи у мјесту Модрац, општина Лукавац. Удаљеност је шест километара од Лукавца, а од Тузле 10 километара. Дефинитивно је атрактивно мјесто за одмор у континенталном дијелу БиХ, под крај рата тј. 96 год. уз Јабланичко језеро Модрац је био једна од популарнијих туристичких дестинација са многобројним туристичким објектима и садржајима уз могућност риболова и пливања. Ријеч је о једној од највећих акумулација у бившој Југославији, у коју се улијевају ријеке Спреча и Турија.
Језеро Модрац је идеално мјесто за развој туризма и за риболов. Предност је што је обала цијелом дужином приступачна и за вријеме ниског водостаја, аутомобилом се може стићи скоро до сваког доброг мјеста за пецање на језеру. На Модрацу можете пронаћи велики број смјештајних и других услужних објеката.
Парк природе Блидиње и Блидињско језеро
Блидињско језеро је највеће планинско језеро у Босни и Херцеговини, те као такво је заштићени геоморфолошки споменик природе у саставу Парка природе Блидиње. Парк природе Блидиње основан је 30. априла 1995. године. Простире се на површини од 364 км2 на простору три опћине, Посушје, Томиславград и Јабланица. Блидињско језеро смјештено је на Дугом пољу између планина Чврснице и Врана. Велики дио воде нестаје испаравањем и отјецањем кроз поноре због чега знатно опадне разина језера. У зимским мјесецима језеро је углавном залеђено. Посљедњих десетак година на простору Блидињске висоравни као и у већем дијелу Босне и Херцеговине изграђен је велики број стамбених објеката. Претежно говоримо о викендицама, које власници користе током зиме. Само скијалиште се налази на надморској висини од 1800 метара у подножју планина Чврсница и Вран. Скијалиште је јако добро уређено и посјетитељи могу користити ски лифт дужине 575 метара, нови четверосјед, те дјечији лифт.
У Парку природе је евидентирано око 1500 биљних врста, од чега више од 200 ендемских и субендемских врста. Ово подручје је због овог изнимног богатства јединствено подручје у Еуропи. Од бројних ендемских шумских врста најзначајнији је бјелокори бор муника, у свијету позната и као „Босански бор”. У парку су евидентиране 122 врсте птица, те 91 врста дневних лептира.
Од тога ријетке и угрожене као: тетријеб глухан, сури орао, патуљасти орао, змијар, цркавица и бјелоглави суп. На подручју парка гнијезде се још сребренасти галеб, планинска шева као и бројне друге врсте.
У језеру обитава ендемска риба оштруља, бјелица, клен и алохтона калифорнијска пастрва. Језеро је у пар наврата порибљавано рибом из Бушког језера и то оштруљом, кленом те калифорнијском пастрвом.
Наравно да постоји још низ језера које би вам препоручили за посјетити … Али, то препуштамо вама на вољу. Ми смо се одлучили за ова четири.
Извор: 24sedam.com