Влади Републике Српске
Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију
ЗВОРНИК – У претходном периоду, од дана одржавања Јавне расправе, са грађанима, другим организацијама и стручњацима из области заштите животне средине и термичког третмана опасног отпада, активно смо радили на додатном информисању у вези са пројектом и детаљнијој анализи нацрта Студије утицаја на животну средину за постројење за термични третман опасног отпада на локацији у Каракају, Град Зворник („спалионица опасног – инфективног медицинског – отпада“) .
У наредним редовима доносимо примједбе на нацрт Студије и сам пројекат, а у сарадњи са стручњацима управо из наведене области. С тим у вези, изражавамо дубоку захвалност за сарадњу и исказано интересовање за ову тему професору доктору Александру Јововићу – редовни професор Машинског факултета Универзитета у Београду (МФ УБ) на Одсјеку за процесну технику и заштиту животне средине, члан Одбора „Човјек и животна средина“ Српске академије наука и умјетности (САНУ) и предсједник Међуресорног координационог тијела за утврђивање последица НАТО бомбардовања по здравље и животну средину, чија је истраживачка област процесна техника, процеси и опрема за прераду воде, сушаре, високотемпературски процеси, емисија загађујућих компонената у отпадним гасовима, управљање отпадом: термички третман отпада и контрола емисије.
.
ПРИМЈЕДБЕ:
1. У Студији је потребно приказати карту струјања вјетрова, односно ружу вјетрова преклопљену са картом насеља. Такође, приказати растојања до најближих домаћинстава, школе, вртића, угоститељских објеката и сл. као и индустријских објеката.
2. Из Студије није јасно колико износи једна шаржа (пуњење) у килограмима.
3. Неопходно је разјаснити при којим температурама се гасови задржавају 2 секунде, а у зависности од врсте отпада.
4. Теорија настанка и спречавања настанка диоксина (на стр. 45) није тачна.
5. Према шеми на слици 18. у Студији, не постоји уређај за пречишћавање димних гасова што је неопходно у случају сагорјевања отпада из табеле 14.
6. Капацитет на стр. 45 и раније се не слажу.
7. Емисија у табели 17. приказана је само за класичне полутанте (као при сагорјевању дрвета или фосилних горива), а то није довољно. Потребно је приказати концентрацију свих емитованих полутаната у складу са поглављем IV директиве Европске уније од новембра 2010. – IED 2010/75/EU (The Industrial Emissions Directive) и „BAT“ закључака (Best Available Techniques) на основу „BREF“ за спаљивања отпада из децембра 2019.
8. Подаци узети за израчунавање из EEA/EMEP базе не могу се прихватити јер се овдје ради о конкретној пећи са конкретним техничким карактеристикама за које мора гарантовати произвођач, а доказати се мерењима у случају да се дозволи изградња постројења.
9. Потребно је приказати количине вода и других отпада.
10. Приликом описа испуштања вода помиње се пречишћавање димних гасова кога нема у опису постројења.
11. За пречишћавање димних гасова помиње се у поглављу 2.4.1. „вентуре скрубер“ са водом као радним медијумом, али овај процес не може смањити емисију органских загађујућих компоненти, али ни многих неорганских једињења.
12. Уређај за мјерење тесто на стр. 57 није референтни инструмент за мјерење концентрације у димним гасовима.
13. Нема прорачуна расподјеле загађујућих компонената у ваздуху, тј. њихове концентрације на различитим удаљеностима у ваздуху.
14. У мјерама заштите помиње се гориво са удјелом сумпора испод 1%, док се у опису процеса помиње бензин који ни не садржи сумпор, тј. није јасно које се гориво дефинише као погонско за процес.
15. У мјерама заштите нема побројаних техничких мјера за смањење емисија.
16. Није дефинисан начин и мјесто мјерења, прорачун висине димњака и сл.
ЗАКЉУЧАК: СТУДИЈУ БИ ТРЕБАЛО ОДБАЦИТИ!
***** ***** ***** ***** *****
Одмах по завршетку Јавне расправе обавјестили смо грађане Зворника и Републике Српске о могућности изградње оваквог једној постројења у нашој локалној средини, након чега нам се јавио огроман број суграђана заинтересованих за тему, прије свега забринутих због потенцијалног утицаја на здравље људи. Многи забринути суграђани су нам указивали на чињеницу да се у непосредној близини парцеле на којој је планирана градња овог постројења, налази и вртић за дјецу, али и велики број домаћинстава, од којих су нека на само неколико десетина метара ваздушном линијом удаљени од ове парцеле.
Захваљујемо се регионалним медијима који су испратили ову тему и правовремено информисали грађане, тиме показујући одговорност и професионалност.
Охрабрајућа је и порука градоначелника Града Зворника г. Зорана Стевановића и других локалних политичких лидера и представника политичких организација, како оних који врше власт, тако и оних у опозицији, који су јасно изразили забринутост поводом овог пројекта. Изузетно је важно да међу свим релевантним политичким организацијама постоји консензус о оваквим питањима и темама као што је заштита животне средине и заштита здравља људи и грађана Града Зворника, али и регије.
Захваљујемо се Центру за животну средину из Бање Луке на изузетно показаном интересовању поводом поменутог пројекта и нацрта Студије.
Изражавамо и жаљење што до данас нисмо добили гаранцију о излазним концентрацијама загађујућих материја у складу са директивом о индустријским емисијама (2010/75/ЕУ), коју смо званичним путем затражили директно од произвођача опреме, фирме „Inciner8 LTD“ из Уједињеног Краљевства. Менаџер продаје ове британске фирме, г. Гази Садледејн, нас је упутио на регионалног дистрибутера – фирму „Eco Waste Treatment DOO“ из Новог Сада, Република Србија – коме су проследили наш упит и захтјев. Нажалост, закључно са данашњим даном, нисмо добили тражене гаранције нити од дистрибутера нити од произвођача опреме.
Апелујемо код надлежних институција да се у обзир и разматрање узме и дугорочни смјер потенцијалног урбанистичког развоја Града Зворника и околине, а који ће у наредним годинама свакако подразумијевати озбиљнију урбанизацију управо Каракаја као најближег насељеног мјеста градском језгру, како због свог географског положаја тако и због погодне саобраћајне инфраструктуре. Реализацијом оваквог пројекта на овој локацији сигурни смо да би био доведен у питање дугорочни развој Каракаја као мјесне заједнице али и Града Зворника у цјелости.
Овом приликом износимо забринутост огромног броја грађана који су нас контактирали, а због досадашњих активности на предметној парцели, гдје се спаљивање отпада од стране инвеститора заправо спроводи већ неколико година. Грађани су збуњени и није им јасно да ли је до сада било ријечи о спаљивању неопасног отпада и у складу са законом и прописима, или је било ријечи и о спаљивању опасног отпада, иако очигледно да до сада инвеститор није имао неопходно дозволе, нарочито имајући у виду да инвеститор на сопственој интернет презентацији (www.medicotp.com) у дјелу резервисаном за референце и партнере наводи да сарађује са више од 50 установа и фирми које деложирају (инфективни) медицински, а могуће и анимални, отпад. Такође, на интернет презентацији инвеститора јасно је наведено да је поменута предметна пећ (Inciner 8) врло слична оној из нацрта Студије, ако не и иста, заправо већ у употреби у овом предузећу.
Уједно, поставља се и питање крајњег третмана (контаминиране) воде и отпада (шљака и пепео из ложишта), односно локације на којој би се депоновали. Уколико је такође ријеч о отпаду који би спадао у категорију опасног, да ли на територији Републике Српске и БиХ постоји депонија за депоновање тог отпада насталог у процесу термичког третмана? Према нашим информацијама, депоније у региону за комунални отпад нису намијењене депоновању такве врсте отпада, а неке од најближих се налазе у земљама ЕУ (Њемачка), гдје се третман складиштења таквог отпада креће око 3.000 еура по тони, па се поставља и питање заинтересованости инвеститора да, из финансијских разлога, на адекватан начин третира крајњи отпад из процеса.
У зависности од даљег развоја ситуације, одлука које буду доносиле локална самоуправа, надлежно министарство и друге институције, као и на основу даљих консултација са заинтересованим грађанима, организацијама и стручњацима, ПЕУ Корак ће донијети одлуку о својим наредним потезима. Уколико развој ситуације буде неповољан по интересе локалне заједнице, а нарочито на уштрб здравља људи и заштите животне средине, спремни смо повући потезе који би у крајњој инстанци подразумијевали петиције, мирне протесте и друге активности у складу са демократским исказивањем воље грађана.
Нацрт Студије утицаја на животну средину доступан је на следећем ЛИНК-у.
ПЕУ КОРАК
ЗВОРНИК
У Зворнику, 3. марта 2020.