Закључак са данашње расправе о нацрту дозволе за изградњу мале хидроелектране „Медош“ је да су грађани против даљих изградњи мини хидроелектрана на ријеци Дрињачи. Како су нам рекли на подручју Милића и Зворника према њиховим сазнањима планирана је изградња још шест до седам мини хидроелектрана за које сматрају да ће уништити не само ријеку Дрињачу, већ ће нарушити еколошку средину али и пореметити цјелокупан живот мјештана на подручју на којем се гради. Они су јавну расправу искористили да, на те чињенице, упозоре представнике Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске.
Јавна расправа о нацрту дозволе за изградњу мале хидроелектране „Медош“ организована је по захтјеву „Медош Оне“ д.о.о. На јавној расправи чији је циљ био прибављање коментара на нацрт дозволе, присуствовао је већи број грађана , невладиних организација са територије града Зворник
Никола Цвејић члан УО Спортско риболовног савеза Републике Српске је истакао да су грађани и представници невладиног сектора мислили да је ријеч о изградњи нове мини хидроелектране, а не о пројекту који је већ започео, односно који је изграђен и који се налази на подручју МЗ Глоди и да је сада у току поступак за прибављање додатних дозвола за изградњу. Он је поздравио што је организована Јавна расправа, јер до сада нису имали прилику како је рекао да присуствују истим.
„ Ми испред Спортско риболовног савеза Републике Српске смо изричито против изградње свих врста мини хидроелектрана . Ми смо на недавној сједници Скупштине донијели одлуку да се свим надлежним институцијама и министарствима пошаљемо апел да се укину све дозволе за градњу мини хидроелектарна, те да се преиспитају све дозволе које су добијене од надлежних институција.
Он је истакао да је на ријеци Дрињачи већ изграђена једна мини хидроелектрана, чији су инвеститори добили дозволу , без сагласности СРУ „ Бистро“ из Зворника . Цвејић је нагласио да када треба да се уђе у сам процес изградње мини хидроелектрана, инвеститор је дужан да добије дозволу и од корисника вода у овом случају СРУ „ Бистро“, али то није учињено. Мини хидроелектрана је изграђена и створила је многе проблеме риболовцима, јер је често долазило до помора рибе .“
„Ни једна мини хидроелектрана није добила дозволу Удружења риболоваца из Зворника за изградњу „ нагласио је Цвејић и додао да је ријека Дрињача била једно од највећих мрестилишта не само на подручју града Зворника већ и шире.
„ Нама не смета толико изградња ове мале хидроелектране , али нам смета што је најављена изградња још једне , због чега смо нервозни и вјерујте нисмо синоћ могли да спавамо јер смо мислили да је Јавна расправа везана за ту изградњу, рекао нам је Мехмед Адемовић, представник грађана МЗ Глоди. На питање која је разлика о даљој градњи постојеће мале хидоелектране и другог пројекта Адемовић каже да је ће 17 километара бити уништено саме ријеке , те да би неколико мјесних заједница, које се наслањају на ријеку Дрињачу , остале без воде.
„Ми смо направили једну пољопривредну задругу , људи из дијаспоре дали су средства за мјештани могу опстати на овим просторима, тако да су засађене парцеле дувана, малине …и ако им и то узмете, онда ће доћи до колективног иселења“, додао је Адемовић. Он је рекао да је инвеститор мале хидроелектране „ Медош“ обећао да ће изградити 800 метара путева који су током радова уништени , а чију су изградњу платили сами мјештани.
Предраг Јанковић предсједник МЗ Лијешањ је рекао да су и мјештани овог насеља против изградње других мини хидроелектрана. Ми смо због тога и дошли на ову расправу да покушавамо да зауставимо изградњу свиг других хидроелектрана на овом подручју, појашњава Јанковић.
Против изградње су и чланови Планинарско еколошког удружења „ Корак“.
„Будући да смо ми велики љубитељи природе наравно да смо против изградњи мини хидроелектрана „ рекла нам је чланица овог удружења Милена Митровић. Она је додала да је планирана изградња шест или седам малих хидроелектрана на ријеци Дрињачи.
„Мислим да је само једна мини хидроелектрана много за тако једну малу ријеку као што је Дрињача. Мислим да је и једна непотребна, а не толико велики број као што је планирано„ рекла је Митровић.
Марко Мимић рибочувар у СРУ „ Бистро „ из Зворника је истакао да немају много утицаја за изградњу мале хидроелектране „ Медош“ , која је већ добила многе дозволе и чија је изградња при крају . Ми са самим инвеститором имамо коректну сарадњу и он је дао чврсте гаранције да ће бити остављене рибље стазе , на које су обавезни и по законима . Али утицај изградњи мини хидроелектрана на животну средину на еко свијет, рибни фонд је негативан и ми ћемо увјек бити против њихове изградње, без обзира каквог су типа „ рекао је Мимић. На ријекама као што је Дрињача, планинским ријекама, на тај начин долази до заустављања воде, температура саме воде расте и нарушава се еко сиситем, подвукао је Мимић.
Саво Мандић директор мини хидроелектране „Медош“ нам је рекао да од самог почетка имају добру комуникацију са мјештанима . Обновићемо путеве који су радовима оштећени, мини хидроелектрана има адекватну рибљу стазу и у сваком тренутку ће пропуштати прописани биолошки минимум којим смо условљени законом рекао је Мандић. Предвиђено је да мини хидроелектрана не ради два или три мјесеца у току године , када је низак водостај, рекао је Мандић и додао да је планирано да се до 11 децембра до када им важи грађевинска дозвола мини хидроелектрана Медош у МЗ Глоди буде завршена.
Организатор Јавнe расправe о нацрту дозволе за изградњу мале хидроелектране „Медош“ је Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске која је у поступку издавање дозволе за изградњу мале хидроелектране која се гради на територији града Зворника.
ФОТО: Освит Радио
ФОТО радови на Дрињачи: ПЕУ КОРАК
ИЗВОР ТЕКСТА: Освит Радио